Pedagógovia Košickej arcidiecézy na púti Rím - Fatima

Jarné prázdniny-28.2.2011 - 6.3.2011 boli netradičné aj pre 44 zamestnancov cirkevných škol Košickej arcidiecézy. Spomedzi tých našich sa púte zúčastnili pod vedením p. riaditeľky Čačkovej a pána kaplána Marcela aj p. Bačinská, p. Demjanovičová, p. Hudáková, p. Pustaiová. Duchovne nás sprevádzali otec biskup Stanislav Stolárik, pán kaplán Marcel Puškáš a pán kaplán Marek Roják. Spoločne sme prežili požehnané a milosťami bohaté dni duchovnej púte do večného mesta - Ríma a na uctievané pútnické miesto v Potugalsku - Fatimy.

Ako dávni pútnici sme cestu v Ríme začali návštevou siedmich svetoznámych katedrál. Obdivuhodná je ich mohutnosť, nádych histórie a súčasne nekonečná duchovná hĺbka. Očarili nás aj známe klenoty Ríma -Koloseum, známe fontány, Španielske schody...Vychutnali sme si atmosféru veľkomesta a života v ňom.

Vyvrcholením dní v Ríme bola návšteva Vatikánu v stredu 2. marca 2011 a audiencia u Sv. otca, ktorého sme pozdravili, ako sa na učiteľov patrí, potleskom a spevom piesne Toto je deň...Bol  to pre každého nezabudnuteľný okamih! Po audiencii nás už čakal otec kardinál Tomko, ktorého sme potešili  spevom ľudových piesní a on nás láskavými slovami. Nemohli sme obísť Chrám sv. Petra a miesta posledného odpočinku nebohých pápežov. S osobitnou pietou sa každý z nás zastavil pri hrobe Jána Pavla II.

Štvrtok 3. marca 2011 sme už putovali do Portugalska. Po slnečnej prehliadke Lisabonu nás už čakalo iba 140 km do Fatimy.

Nasledujúce dni sme prežili v hlbokom duchovnom spojení s týmto miestom, kde sa 13. mája 1917 zjavila Naša Pani trom miestnym pastierikom. Zasvatili sme seba, naše rodiny,školy, životy jej Nepoškvrnenému srdcu, navštívili  rodné domčeky vizionárov, duchovne spojení s nimi sme prešli krížovú cestu na miestach zjavení, poklonili sa miestam ich posledného odpočinku v miestnej bazilike. Každý večer o 21.30 hod. sme sa spolu s pútnikmi z iných krajín modlili sv. ruženec v Kaplnke zjavenia. V sobotu 5. marca 2011 sme sa zúčastnili medzinárodnej sv.omše.

Prítomnosť otca biskupa a duchovných otcov bola neoceniteľná...každodennými úvahami,homíliami, modlitbami, povzbudivým optimizmom. Srdečná vďaka!

Každý z nás prežil tieto dni ako v oáze ticha, pokoja, načerpania duchovných síl do ďalších dní, týždňov...

Spoločne sme vytvorili nielen dobré spoločenstvo pedagógov a zamestnancov cirkevných škol, ale aj priateľov a blízkych ľudí.

Vďační pútnici