Konferencia školských lídrov - Vilnius 11. – 12.10. 2013

Začiatkom októbra sa p. riaditeľka zúčastnila prostredníctvom etwinningu na konferencii, ktorá sa konala vo Vilniuse v Litve. Nie iba jej názov: „Developing your school with EU programme support“ (Rozvoj vašej školy s podporou EU programov), ale hlavne to, že bola určená riaditeľom škôl, bolo niečo nové. Počet riaditeľov sa pohyboval okolo 250 z 28 krajín Európy. Slovensko reprezentovali traja riaditelia. Výstižné zamyslenie nad jedinečnou pracovnou cestou si prečítajte v ďalšej časti.

   Naše školstvo sa už určitú dobu snaží isť novými smermi. Mnohokrát sa snažíme pokusom a omylom nadobúdať a získavať  skúsenosti, ktoré potom implementujeme do našich školských vzdelávacích programov.

   Zmeny v našich školách nás nútia rozmýšľať tvorivo, nadčasovo a  s víziou pre školu, hlavne ak sme jej lídrami, alebo sme  zodpovední za pedagógov, žiakov, alebo za procesy prebiehajúce v inštitúcii, ktorú riadime. Často sa stáva, že musíme, ale aj chceme vyjsť zo zóny svojho komfortu a zabehnutých činností, obetovať trochu zo svojho voľného času, aby sme priniesli niečo nové a obohacujúce a vniesli tak do vyučovacieho procesu nové, žiaduce a inovatívne prvky, na ktoré naši žiaci netrpezlivo čakajú. Naučili sme sa za posledné roky toho veľa – pracovať s interaktívnou tabuľou, používať čím ďalej kvalitnejší softvér, pracovať tímovo, komunikovať s rodičmi. Stali sme sa lepšími manažérmi nielen pedagogických procesov, ale aj vlastného voľného času. Robíme často niečo navyše a nerobíme to sami, ale prizývame si certifikované vzdelávacie inštitúcie, ktoré našu odbornosť a profesionalitu posúvajú a náš profesionálny status sa tak  prirodzene zvyšuje.

   Jedným rozmerom takého profesionálneho posunu je aj medzinárodná spolupráca škôl a vzdelávacích inštitúcií. Tu sme urobili za posledných pár rokov veľký skok. Na Slovensku už asi ani nie je škola, ktorá by nemala nejakú medzinárodnú skúsenosť. Foriem, spôsobov  a zdrojov je v súčasnosti dostatok. Otázka je, či my, riaditelia a pedagógovia, o nich vieme, či sa ku nim vieme dostať, či sme správne motivovaní a či vôbec chceme posunúť vlastnú školu ku kvalitnej medzinárodnej spolupráci.

   Začiatkom októbra som sa zúčastnila prostredníctvom etwinningu na konferencii, ktorá sa konala vo Vilniuse, v Litve. Priznám sa, nebola  to moja prvá zahraničná skúsenosť. Za posledných pár rokov som sa dostala prostredníctvom rôznych grantov EU na  niekoľko pobytov v zahraničí a zovšadiaľ som si doniesla postrehy, ktoré sa snažím vhodným spôsobom implementovať vo výchovno-vzdelávacom procese na našej škole. Ale táto konferencia bola predsa len čímsi výnimočná. Nie iba jej názov: „Developing  your school with EU programme support“ (Rozvoj vašej školy s podporou EU programov), ale hlavne to, že bola určená riaditeľom škôl, bolo niečo nové. Počet riaditeľov sa pohyboval okolo 250 z 28 krajín Európy. Slovensko sme reprezentovali traja riaditelia. Mnohí riaditelia  prišli so svojimi najlepšími učiteľmi zbierať a vymeniť si skúsenosti, mnohí sa prišli pochváliť svojimi projektmi a ďalší sa snažili nájsť partnerov pre svoje budúce projekty.

   Ja som sa zamerala, okrem vyššie uvedených snáh, hlavne na obsahovú a organizačnú stránku celej konferencie. Pre riadiaceho pracovníka, ktorý často  pripravuje a organizuje rôzne podujatia, to bola lahôdka. V programe, ktorý sme dostali niekedy v máji, sa nerobili žiadne zmeny, dodržiaval sa časový harmonogram, podujatie sprevádzal profesionálny konferencier.

   Vážnosti podujatia svojím úvodným príspevkom  pridal aj Jan Truszcynsky, generálny riaditeľ pre vzdelanie a kultúru Európskej komisie a profesor Dainius Pavalkis, minister školstva a vedy Litovskej republiky. Prínosom boli aj členovia národných agentúr etwinning a Comenius. Riaditelia, po úvodných plenárnych stretnutiach, pracovali v štyroch skupinách, hľadali odpovede na zadané otázky.

   Prvá skupina  sa zaoberala hľadaním odpovedí na tieto otázky: Aká je úloha riaditeľa pri spolupráci na EU projektoch? Čo môže riaditeľ  urobiť, aby mal projekt pozitívny dopad na procesy v škole? Ako môže riaditeľ strategicky aktívne spolupracovať na rozvoj vlastnej školy pri využívaní európskej  spolupráce?

   Druhá skupina riešila otázku učiteľovho profesionálneho rozvoja, jeho motivácie prostredníctvom európskej spolupráce škôl.

   Tretia skupina sa zaoberala motiváciou žiakov pre európsku spoluprácu škôl a štvrtá skupina sa snažila riešiť európsku spoluprácu škôl a jej dosah na širšiu školskú komunitu (rodičov a mesto), imidž  a profil školy. Všetky aktivity boli vedené interaktívne a názor každého účastníka bol dôležitý. Práca v skupinách bola prezentovaná pred záverečným spoločenským večerom, ktorý bol obohatený národným programom hostiteľskej krajiny.

   V sobotu, druhý deň rokovania, sme sa dozvedeli o zmenách a možnostiach, ktoré nám poskytne nový program Erasmus plus. Podstatou zmien je dôležitá úloha riaditeľa a školy samotnej v snahách o rozvoj medzinárodnej spolupráce a vzrastajúca úloha etwinningu pri vyhľadávaní partnerov pre medzinárodnú  spoluprácu škôl.

   Samozrejme, bolo dostatok času na obohacujúce neformálne stretnutia, ako aj na prechádzku historickým jadrom hlavného mesta.

   Zvyknem si z podobných ciest robiť denník a všetko, čo ma osloví, použiť vo svojom vnútornom kruhu, na ktorý mám dosah. Myslím si, že to je podstata našich pracovných ciest, vzdelávaní a akýchkoľvek formálnych či neformálnych stretnutí – doniesť niečo, čo by vylepšilo alebo obohatilo naše pracovné ale aj súkromné prostredie. Pomaly si moji kolegovia zvykajú na dosť časté zmeny, lebo vedia, že sú to zmeny dobré a potrebné a že posúvajú našu školu (rodičov, žiakov, pedagógov) tým správnym smerom. Chceme byť modernou školou. Naše logo „Učíme  sa pre život“ nás núti prinášať život do školy a školu do života (aj toho medzinárodného).

   Moje poďakovanie patrí národnej agentúre etwinningu za to, že mi umožnila prežiť jeden obyčajný víkend neobyčajne.

 

PaedDr. Mária Čačková  RŠ ,     

ZŠ sv. Cyrila a Metoda

Bernolákova 18

Košice

www.zscamke.sk

Späť