Svetový deň chorých

Svetový deň chorých si pripomíname 11. februára, v deň liturgickej spomienky Preblahoslavenej Panny Márie Lurdskej. Tento rok to bol už 19. svetový deň chorých. Tento sviatok je veľmi vhodnou príležitosťou, aby sme sa zamysleli nad tajomstvom utrpenia a najmä, aby sa aj deti stali pozornejšími voči chorým a trpiacim.

Vhodnou pripomienkou starostlivosti o chorých je aj film o živote Matky Terezy, ktorý sme si pozreli spolu s deťmi v školskom klube.
Tento animovaný film sa venoval životu a hrdinstvu ženy, ktorá vďaka láske k Bohu bola inšpirovaná konať dobro. Táto žena, ktorú poznáme ako Matku Terezu z Kalkaty, sa stáva najžiarivejšou šíriteľkou Ježišovej lásky k blížnemu. Chudobní aj nemocní mali k nej vždy otvorené dvere. V roku 1979 získala za svoje činy Nobelovu cenu mieru. Matka Tereza zomrela v roku 1997 tak, ako žila – obklopená deťmi a chudobnými.
Deti videli ťažký život chudobných a chorých ľudí, ale aj lásku, akou sa o nich starala Matka Tereza a všetky sestry z jej rádu. Matka Tereza v každom chorom videla Krista, počula ho, ako jej hovorí: „Bol som hladný a dali ste mi jesť, bol som smädný a dali ste mi piť, bol som nahý a zaodeli ste ma."
Záver filmu bol veľmi dojímavý a mnohým deťom vykĺzli aj slzičky smútku za touto úžasnou ženou.