TEHLIČKA 2015 - Bez vzdelania sú bezbranné

Občianske združenie SAVIO vyhlásilo v pôstnom období už 10. ročník zbierky Tehlička. Cieľom je vyzbierať finančné prostriedky na kúpu kníh, školských lavíc a obnovu tried a pomôcť tak deťom v Stredoafrickej republike vrátiť sa po vojensko-politickom konflikte späť do škôl. Obrázok africkej školy sme symbolicky zapĺňali tehličkami aj v našich triedach. Spoločne sme príspevkami získali sumu 882 €, ktorou podporíme deti v ťažkých životných udalostiach.

Najľahšími obeťami v ozbrojených konfliktoch sú zákonite najzraniteľnejšie časti obyvateľstva. Nepokoje v Stredoafrickej republike od roku 2013 nevyhnutne dospeli k humanitárnej kríze.

Násilný konflikt v SAR zasiahol väčšinu z 2,3 milióna tamojších detí, čiže polovicu celkového počtu obyvateľov krajiny. Podľa odhadov 250 tisíc žiakov základných a 30 tisíc študentov stredných škôl prestalo kvôli konfliktu chodiť do školy. Vyše 6000 maloletých chlapcov a dievčat sa stalo súčasťou ozbrojených skupín, kde ich využívajú na vojenské účely, ale aj ako otrokyne a otrokov. Na ulici zostali tisíce opustených detí, pre ktoré je návrat do školských lavíc jedinou šancou na usporiadanejší život. Momentálne sú však mnohé triedy a ich vybavenie zničené. Vyučovanie prebieha v provizórnych triedach, často pod holým nebom. Žiaci trpia absolútnym nedostatkom učebných pomôcok, kníh a zošitov. Nízke kapacity tried nedokážu prijať všetkých žiakov. Bez vzdelania sú deti bezbranné. Pomôžme im spolu!

SAVIO o. z. od roku 2005 podporuje rozvojové projekty zamerané na výchovu a vzdelávanie predovšetkým detí a mladých. Na Slovensku rozvíja dobrovoľníctvo a zvyšuje citlivosť na potreby ľudí žijúcich v chudobe. SAVIO o. z. patrí do širokej rodiny saleziánskych organizácií na Slovensku.

ĎAKUJEME!