Pondelkové slovko nášho školského kaplána Ferka

Ďakujeme nášmu školskému kaplánovi Ferkovi, že na nás myslí a každý pondelok sa nám prihovára a povzbudzuje nás ku konaniu dobra. Aktuálne pondelkové slovko si môžete prečítať v časti ČÍTAJTE VIAC.

Pokoj a Dobro!

My, dospelí, si niekedy myslíme, že sme sa toho už naučili dosť. Možno takto občas uvažujú aj deti. Načo sa mám učiť niečo, čo v budúcnosti použijem veľmi málo alebo vôbec? Snáď by sme radi stenčili učebnice a nechali v ich vnútri len to, čo nás baví a zaujíma. Bol by to správny postoj?

Španielsky maliar Francisco Goya po sebe okrem slávnych obrazov zanechal aj jednu zaujímavú kresbu vytvorenú litografickou ceruzkou. Je na nej veľmi starý muž. Má dlhé vlasy a bradu. Je taký zoslabnutý, že sa podopiera až dvoma palicami. Dalo by sa povedať, že ten človek má už všetko za sebou. Čo by mohol od života v takom veku a zdravotnom stave ešte chcieť? Napriek tomu na tú kresbu Francisco Goya po španielsky napísal: „Aun aprendo.“ V preklade to znamená: „Stále sa učím.“

Azda tými slovami myslí, že staručký muž sa ako malé dieťa opäť učí chodiť. No možno tvrdí, že v každom veku máme mať otvorené oči a učiť sa zo všetkých situácií, v ktorých sa nachádzame. Máme byť vnímaví a získavať poznanie aj tam, kde ho hľadá málokto. Tak sa ľahko môže stať, že dospelí sa poučia aj od detí, bohatí zmúdrejú pri pohľade na chudobných, zdraví sa neotočia chrbtom chorým...

kaplán František