eTwinningový kontaktný seminár na Malte

V dňoch 1. - 3. marca 2013 sa p. riaditeľka zúčastnila eTwinningového kontaktného seminára na Malte. Určený bol pre učiteľov, ktorí pracujú s deťmi predškolského a primárneho vzdelávania. Na pozvanie reagovalo 7 krajín (Poľsko, Slovinsko, Grécko, Francúzsko, Slovensko, Španielsko a usporiadateľská Malta). Účastníci seminára rýchlo našli spoločnú reč a tou boli eTwinningové projekty.

Hostiteľská krajina pripravila bohatý, náročný a originálny program v prostredí historického centra hlavného mesta Malty - Valletty.

Program obsahoval originálne nápady pretvorené do eTwinningových projektov, ktoré prezentovali kolegovia zo Slovenska (Teddy Bear project), Malty (101 Ways to save Mother Earth, Schoolovision) Poľska (Grandkids and grandparents). Tvorivosť a nápaditosť boli hlavnou podstatou všetkých prezentovaných projektov.

Neoddeliteľnou súčasťou  obsahu seminára boli aj IKT nástroje a aplikácie, ktoré sú pre vypracovanie projektu potrebné  a šikovní kolegovia z Malty nám urobili užitočný rýchlokurz.

V jednej z pracovných prestávok sme stihli prehliadku vzácneho prehistorického miesta Tarxien Temples, ktorého počiatky siahajú cca 3600 rokov p.n.l. Večer nás organizátori prekvapili posedením v typickej maltskej reštaurácii so sprievodným programom a typickými maltskými špecialitami.

V nedeľu, posledný deň seminára, kedy sme o sebe vedeli viac ako na jeho začiatku, bol priestor na plánovanie a registráciu projektov. Prítomní zástupcovia národných NSS (Francúzsko, Malta, Slovensko, Španielsko) nám to s plánovaním a registráciou veľmi uľahčili. Spoločná fotografia a certifikáty o účasti boli poslednými bodmi programu a potom už nasledoval presun na letisko.

Intenzívny, originálny, profesionálny, rýchly, užitočný,  diskusný, tvorivý, medzinárodný, exotický, to by mohli byť prívlastky víkendového stretnutia národných eTwinningových pracovných tímov. Ďakujeme našej NSS za sprostredkovanie a všetku námahu vynaloženú na bezproblémový priebeh celej akcie. Želajme  si,  aby ich úsilie nevyšlo nazmar a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

p. riaditeľka M. Čačková