Za krásami Horného Zemplína

Geografická exkurzia v ôsmom ročníku sa stáva tradíciou. Za krásami Horného Zemplína sa v čase od 30. mája do 1. júna 2013 vybralo štyridsaťšesť ôsmakov pod vedením p. uč. Bačinskej, p. uč. Bednárovej, p. uč. Ferkovej a pána kaplána Jozefa.

Aj keď štvrtkové počasie v Košiciach neveštilo nič dobré, na Zemplíne bolo krásne slnečno. Hneď prvý deň bol zameraný na turistiku. S nadšením všetci obdivovali hrad Čičvu, Sninský kameň aj Morské oko. Krásne miesta niektorí navštívili po prvýkrát a pri večernom hodnotení sa veľmi pozitívne vyjadrovali o miestach, ktoré videli.

Druhý deň každý zdolal 1613 schodov pod hladinou vodnej nádrže Starina a dych žiakom aj učiteľom vyrazil „lievik“, ktorý videli po výstupe na vyhliadkovú plošinu. V piatok turistov čakal ešte drevený kostolík v Jalovej a astronomické observatórium na Kolonickom sedle. Dozvedeli sa, že je to najtmavšie miesto na Slovensku, vidno tu okolo 3000 hviezd. Nachádza sa tu aj najväčší ďalekohľad (priemer 1 m), ktorým každú jasnú noc pozorujú oblohu.

Tretí deň bol zameraný na drevené kostolíky. Tentokrát v Ruskom Potoku a v dedinke Topoľa.

Každý deň bola sv. omša v Kostole povýšenia sv. kríža v Snine. Zážitkov bolo naozaj neúrekom. Viac sa o nich dozviete v školskom časopise Ratolesť č. 3.

Ďakujeme za krásne tri dni, ktoré sme prežili v lone prírody a pod ochranou Najvyššieho.