Otvorená hodina POZ – fyzika v pokusoch v 7.C

Dňa 7. mája 2013 boli dvere učebne fyziky dokorán všetkým, ktorí si chceli pozrieť, ako pracujú siedmaci na hodinách nového školského predmetu POZ – fyzika v pokusoch. Pozvanie prijala pani riaditeľka, pani zástupkyne, pani hospodárky aj niektorí vyučujúci. Téma bola zaujímavá, veď kto by mohol odvážne tvrdiť, že dôverne pozná – „Svet pána Newtona“?

V úvode bol predstavený predmet, ktorý je „školskou špecialitkou“. Každý rok sa pod písmenkami POZ v rozvrhu skrývajú pútavé a inšpiratívne činnosti. V siedmom ročníku je pripravená fyzika a chémia v inom, praktickejšom šate. Pomocou myšlienkovej mapy si žiaci spolu s pani učiteľkou oprášili poznatky z predchádzajúcich tematických celkov: Svet vynálezov a vynálezcov, Meranie ne/tradičných vlastností telies, Správanie sa telies.

Neskôr prišlo na rad hlasovacie zariadenie. Pomocou kvízu si všetci prítomní vybavovali vedomosti, ktoré o téme mali. Hoci hlasovanie bolo anonymné, najčastejšie tipy odhalil graf – stĺpcový diagram.  Na hlasovacie zariadenie sme netrpezlivo čakali. Bolo zakúpené z finančnej podpory projektu  „Rozmýšľame, zvažujeme, hlasujeme...“  v grantovom programe nadácie Orange: „Školy pre budúcnosť“. V budúcom školskom roku sa bude využívať na viacerých predmetoch, takže sa bude rozmýšľať, zvažovať a HLASOVAŤ! J

Chybičky a nepresnosti vo vedomostiach rýchlo doplnil animovaný film a pokusy, na ktoré sa nielen pozeralo, ale ktoré si museli žiaci na vlastnej koži odskúšať. A ponaučenie na záver? Oplatí sa mať oči stále otvorené, veď „fyzika“ je všade okolo nás. Taký pán Newton to pochopil už v sedemnástom storočí.

p. uč. Paraličová