Školské akcie

Najnovšie 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011


Nová Ratolesť je online

Milí žiaci, vážení rodičia, drahí priaznivci časopisu Ratolesť, priblížil sa koniec školského roka a s ním ďalšie číslo nášho školského časopisu. V tomto vydaní sme spojili dve čísla – veľkonočné a koncoročné. Pestré čítanie, rozhovory s..., spomienky na domácu školu, pestré všeličo a naozaj príjemné letné čítanie pre všetkých. Ratolesť, život v škole!

Čítajte viac

 

V závere školského roka

Škola sa v júni zapĺňala postupne, ale vo svojom finále sa 29. júna detský krik naozaj ozýval do celého mesta. Ďakovná sv. omša na sviatok sv. Petra a Pavla bola prejavom vďaky za celý výnimočný šk. rok. V jej závere sme sa silným potleskom rozlúčili so školským p. kaplánom Paľkom a s. Zuzanou. Veľký kľúč od školského kaplánovania si prevzal nový p. kaplán František. Rozlúčkový program deviatakov patril slovám vďaky a úcty a potom už ukážkam ich talentov v podaní tancov, spevu, veselej scénky i premiéry školskej verzie známej skladby SPOLU. Veru, záverečné dni v škole sa niesli v myšlienke - Sme radi, že sa vidíme. Každý iný, všetci spolu...Ako tie balóny, ktoré v závere programu vyleteli zo školského átria do sveta.

Čítajte viac

 

Triedne fotky sú už v albume

Spoločné triedne fotografovanie, s rúškami aj bez nich, sa po dobrovoľnom nástupe starších žiakov mohlo naozaj začať! Aj keď tomu mnohí doma ešte neverili, dobrá nálada a úsmevy počas fotografovania 24. júna boli toho dôkazom. A najkrajšími dôkazmi sú pekné triedne fotky, s podpismi spolužiakov i tr. učiteľov a možno už aj založené v školskom albume.

Čítajte viac

 

Žeby budúce chemikárky?

O úspechoch v okresnom kole chemickej olympiády sme vás informovali, no máme už výsledky aj z krajského kola. Síce sa neudeľovalo umiestnenie, no my sa veľmi tešíme z úspešných riešiteliek - Kajky a Dominiky. Obidve zvládli online súťaž vynikajúco. Kajka stratila len pol bodu z plného počtu. Možno nám v škole rastú budúce chemikárky, kolegyne pani učiteľky Buntovej, ktorá ich pripravovala. Dievčatá, tešíme sa a srdečne blahoželáme.

Čítajte viac

 

Pozvanie na školskú výstavku - Doma bolo tvorivo aj hravo, veselo aj milo

Milí školáci, mladší aj starší, počas týždňov domáceho učenia sa školské i pracovné zošity zaplnili, radi sme sa videli, počuli, rozprávali a spoločne pracovali na zaujímavých online hodinách i triednických stretávkach. Ale vaša tvorivosť, hravosť a fantázia bola doma nekonečná. A najlepšie to vidno aj pri kreatívnych školských úlohách, aktivitách a projektoch, ktoré ste doma vymysleli, vytvorili, napísali, vystrihli aj nalepili... Niektoré ste vytvorili vo svojom voľnom čase. Mailovou poštou došli k vašim učiteľom, ktorých ste veľmi potešili. Spoločne tak mohla vzniknúť milá školská VÝSTAVKA, na ktorú ste všetci srdečne pozvaní!!!

Čítajte viac

 

Pán kaplán Paľko mal pre nás doma pondelkové slovko

Do našej veľkej školy patrí aj školský p. kaplán Paľko Kožuško, ktorého má každý z nás veľmi rád a ktorého každý pozná. Ale aj on nás má veľmi rád a predstavte si, že aj on pozná každého v škole, mladšieho žiačika aj staršieho žiaka, ktorý je pomaly vysoký ako on. V období domáceho učenia sa nám pondelok ráno prihováral napísaným slovkom, ktoré bolo povzbudením do celého týždňa a pripájal aj aktivitky. Počas slávenia Veľkej noci nás prekvapil aj videom. Tak sme p.kaplána aj počuli, aj videli. Ďakujeme, milý p. kaplán Paľko za slová povzbudenia, potešenia a modlitby počas celého obdobia. Fandili sme a lajkovali, ale najmä čerpali zo slov, príbehov, malých milých zamyslení. V časti - ČÍTAJTE VIAC ponúkame záverečné slovko z pondelka - 15. júna 2020. Spoločne v modlitbe zostávame naďalej...

Čítajte viac

 

Výborné výsledky našich chemičiek

Počas pandémie niektoré súťaže pokračujú a my opäť máme krásne výsledky v okresnom kole chemickej olympiády vďaka Kajke Kadukovej z 9.A - 1. miesto a Dominike Brillovej z 8.C - 2. miesto. Srdečne im blahoželáme! A ako sa na túto olympiádu pripravovali v tomto období? Čítajte viac ...

Čítajte viac

 

Deň materinského jazyka

Vo februári sa naša škola zapojila do projektu čitateľskej gramotnosti – Deň materinského jazyka. Žiaci I. stupňa s pani učiteľkami mali projektový deň a ich aktivity sa zapáčili aj na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. O tom, ako to vyzeralo počas tohto dňa v našej škole, si môžete prečítať na https://www.minedu.sk/medzinarodny-den-materinskeho-jazyka/. Ďakujeme všetkým, ktorí tento projekt podporili.

Čítajte viac

 

Radosť z literárnych úspechov

Našli sme mapu k pokladu a môžeme osláviť 250. narodeniny s Yetim pod papučou. Áno, čítate dobre. Takéto témy mali naši žiaci, ktorí sa zapojili do súťaže vo vlastnej tvorbe - Literárne Košice Jána Štiavnického. Tento rok to už bol XXV. ročník a porota hodnotila 386 prác. Určite to nemala ľahké a my sa tešíme z troch čestných uznaní a jedného druhého miesta. Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme veľa chuti do ďalšieho písania. Mená žiakov nájdete medzi úspechmi školy, ale aj v Čítajte viac ...

Čítajte viac

 

Statočné 2. miesto v ŠKOLE PLNEJ TALENTOV - SUPER ŠKOLE!

Hurááá, zaznelo by v škole, keby bola plná detí! Hoci je teraz prázdna, správa o peknom 2. mieste v celomestskej súťaži s názvom "Škola plná talentov - Super škola" poletí ku všetkým domov. A najviac k tým, ktorí nás počas školského roka reprezentovali a pilne sa pripravovali, statočne bojovali v jednotlivých disciplínach - súťaž školských časopisov, tvorba prezentácie na PC, celoročný zber papiera a spevácka súťaž Košice Star. Tešíme sa z vás a všetkých detí našej veľkej školy a vašich talentov. O rok sa, deti, chystajte! Aj my sme škola plná talentov!

Čítajte viac

 

Telesná ako v škole! Pridaj sa k nám!

Milá školská športová rodina, dnes viac ako inokedy si uvedomujeme dôležitosť pohybu. V súčasných obmedzených podmienkach si ľahko môžeme vytvoriť zvyk sedavého spôsobu života. Práve preto sme sa ako učitelia telesnej a športovej výchovy rozhodli natočiť KRÁTKE VIDEO S JEDNODUCHÝMI CVIČENIAMI, pomocou ktorých si môžete aktívne oddýchnuť od učenia, práce, alebo správne vyplniť voľný čas. Ak chcete urobiť niečo dobré pre svoje zdravie, KLIKNITE NA ODKAZ - v časti ČÍTAJTE VIAC a pridajte sa k nám. Svojimi lajkmi, komentármi, prípadne fotkami nás motivujete k natočeniu ďalšieho videa. S veľkým pozdravom a nadšením Vaši učitelia telesnej a športovej výchovy - p.uč. Drimák a p.uč. Karaffová.

Čítajte viac

 

K zápisu do 1. ročníka

Milí rodičia budúcich prváčikov, ďakujeme Vám za prejavenú dôveru pri výbere základnej školy a voľbe našej školy a vzájomnú spoluprácu pri elektronickom zápise dieťaťa z karanténnych dôvodov. O prijatí dieťaťa do školy budete mailom informovaní do konca tohto mesiaca. Milí budúci prváčikovia, tešíme sa na spoločné stretnutie v septembri. Dovtedy Vám prajeme hlavne veľa zdravia, lásky, radosti v kruhu rodiny a blízkych. A nezabudnite si, milé deti, doma kresliť, spievať, skladať stavebnice a všeličo tvoriť, vymýšľať a hrať sa do sýtosti!!!

Čítajte viac

 

Opatrenia ministerstva školstva

Školy ostanú zatvorené až do odvolania.Rozhodol o tom ÚVZ SR reagujúc na opatrenia týkajúce sa zabránenia šíreniu nového koronavírusu. Pre školský rok 2019/2020 sa ruší aj Testovanie-9 2020, teda monitor, ktorý píšu žiaci deviateho ročníka a žiaci štvrtého ročníka osemročných gymnázií. Prihlášky na stredné školy je možné podať do 15. mája a k prihláške sa nebude vyžadovať potvrdenie od lekára. Prijímacie pohovory na stredné školy sa uskutočnia najneskôr do 30. júna. Posúvajú sa aj termíny zápisov do základných škôl. Tie by sa mali uskutočniť v druhej polovici apríla, od 15. do 30. apríla, ale bez osobnej prítomnosti detí. Podrobnejšie informácie k zápisu uverejníme v najbližších dňoch.

Čítajte viac

 

Na súťaži KOŠICE STAR

Ďalšie kolo celomestskej súťaže pod názvom ŠKOLA PLNÁ TALENTOV malo 24. februára svoje pokračovanie v stretnutí hudobníkov a spevákov košických škôl. Súťažilo sa v 5. kategóriách a svoje spevácke zastúpenie sme tam mali aj my. V skupine zborov si deviatačky Katka, Zuzka, Petra a Danka vyspievali 1. miesto a Zuzka v sólo kategórii ešte pridala 3. miesto. Ďakujeme za reprezentáciu aj siedmačke Veronike a dievčatám z 1. stupňa. Tešíme sa na ďalšie hudobné vystúpenia!

Čítajte viac

 

TEHLIČKA 2020

Áno, po roku sa opäť objavili v triedach plagáty s prázdnymi tehlovými políčkami, ktoré sú symbolom ušľachtilej pôstnej aktivity. Pripájame sa, pomáhame a najviac tí, ktorí si symbolickým príspevkom 0,20 centov kupujú papierovú tehličku, ktorú potom nalepia na plagát. Tehlička ku tehličke a budovy sú postavené. V tomto šk. roku vyzbierané prostriedky pomôžu zachrániť vzdelanie pre viac ako 3000 detí a mladých v africkom utečeneckom tábore Kakuma. Pridajte sa a pomôžte!

Čítajte viac

 

Milí hostia na DNI OTVORENÝCH DVERÍ

Hostí sa 19. februára nazbieralo veľa a tými hlavnými boli naši budúci žiačikovia, toho času ešte škôlkari. Sprevádzali ich mamky, ockovia a niektorých aj mladší súrodenci. A niektorí sa so staršími súrodencami, našimi žiakmi, stretli aj na chodbách školy počas prestávok. Ranné privítanie patrilo p.riaditeľke a p.zástupkyni pre primárne vzdelávanie a potom sa už škôlkarov ujali štvrtáci s pekným programom a p.učiteľky na I. stupni počas otvorených hodín. Milí rodičia, milí budúci prváci, ďakujeme za návštevu a tešíme sa na stretnutie na ZÁPISE do 1. ročníka v dňoch 3.-4. apríla!

Čítajte viac

 

Odpustové šišky

Niekoľkoročná tradícia pečenia šišiek sa spojila s odpustovou slávnosťou sv. Cyrila a Metoda. Po celej škole sa niesla vôňa šišiek, na ktorých si všetci pochutnali. Pani vychovávateľky ich upiekli s láskou. Každý rok sa počet zvyšoval, no tento rok je rekordný - 840 ks :) Výťažok z predaja pôjde na saleziánske misijné diela na Sibíri. Ďakujeme za vašu štedrosť.

Čítajte viac

 

Deň spoločenstva

Odpustová slávnosť pri príležitosti sviatku našich školských patrónov i patrónov Európy - sv. Cyrila a Metoda sa 14. februára vydarila. Všetkých povzbudili slová otca Marcela, duchovného správcu Univerzitného pastoračného centra svätých Košických mučeníkov v Košiciach, ktorý sa žiakom, učiteľom aj rodičom prihovoril počas sv. omše vo veľkej telocvični. Slúžil ju spolu so školským kaplánom Paľkom. Šiestaci pripravili odpustové šiatriky a každý si mohol kúpiť niečo pre radosť aj na občerstvenie. Kupujúci boli naozaj štedrí. Vyzbieralo sa 530€, ktoré pomôžu saleziánskym misijným dielam na Sibíri. Pán Boh zaplať! Žiaci spolu s triednymi učiteľmi v triednych spoločenstvách mali radostné predpoludnie. Zabavili sa pri piškôrkovom turnaji a pri spoločenských hrách, triedy starších žiakov sa premenili na kino. Bol to pokojný a radostný deň. Sv. Cyril a sv. Metod, orodujte za nás!

Čítajte viac

 

Piataci na korčuliach

Športovo-zábavný areál na Alejovej ulici v Košiciach sa v druhom februárovom týždni na niekoľko hodín otvoril pre piatakov, ktorí na ľadovej ploche získali základy športového korčuľovania. Sprevádzali ich pán učiteľ Drimák, vedúci kurzu, a triedne pani učiteľky. Majú pekné športové zážitky z ľadovej plochy a aj nekorčuliari už veselo korčuľujú. Ďakujeme za sprevádzanie a ochranu, Pane!

Čítajte viac

 

FAŠIANGOVÁ diskotéka

Čas karnevalov a fašiangových tancovačiek je už v plnom prúde a došiel aj k nám do školy. Fašiangová diskotéka v MEXIKO štýle, ktorú mali v réžii deviataci, sa 13. februára naozaj vydarila. Veľká telocvičňa bola tanečným parketom, nechýbala bohatá tombola a chutný bufet. Učitelia aj žiaci si dali záležať na outfite. Vyhlásená SOMBRERO súťaž spoznala víťazné triedne kolektívy. Naozaj boli nádherné. Porota odmenila za snahu všetkých a prvenstvo si odniesla 8.B, z druhej priečky sa tešila 6.C a tretí skončili žiaci z 5.B. Bol to opäť vydarený ďalší ročník fašiangovej zábavy. Ďakujeme organizátorom a už teraz sa tešíme na budúci rok. Ktovie, v akom štýle a rytme.

Čítajte viac

 

Bodka za ŠKOLSKOU BURZOU

Hoci sa 2. ročník burzy konal ešte pred vianočnými sviatkami, jej záver sme si nechali na 4. február a čas rannej sv. omše. Prečo? Lebo príbehy, ktoré nám počas sv.omší rozpráva p. kaplán Paľko, nahradil jeden naozajstný zo života školy. Tvoríme ho všetci, ktorí sme kúpou spoločenskej hry, puzzle alebo ručne vyrobenej dekorácie podporili bohatý výťažok v burze v sume 376,44 eur. Ten sme v zaokrúhlenej sume 400 eur odovzdali počas sv. omše s. Zuzane, ktorá so spoločenstvom vincentiek organizuje putovný tábor pre deti z ťažkého rodinného prostredia. Už počas jarných prázdnin čaká deti bohatý program, občerstvenie, výlety a radostné chvíle, ktoré im zo srdca darujeme!

Čítajte viac

 

Imatrikulácia prvákov a uvítanie školského MASKOTA

Polročné spoznávanie života v ozajstnej škole už majú za sebou naši prváci. Patrila k tomu aj jedna veľká dopoludňajšia udalosť, ktorá ich 4. februára pozvala na cestu rozprávkovým svetom. Aby im nebolo smutno, na pomoc došli deviataci, ktorí mali na pleciach prípravu a organizáciu celého podujatia. Rozprávkové aktivity, súťaže, hry, spievanie aj tancovanie zvládli prváčikovia veľmi dobre, a tak mohli byť vo veľkej telocvični slávnostne pasovaní kráľom a kráľovnou školy za žiakov školy. Potešil ich aj školský maskot, ktorý bol práve v tento deň slávnostne uvedený do života školy. Pozdrav všetkým priniesla aj p. riaditeľka. Prváci a deviataci, to sú kamarátski parťáci!

Čítajte viac

 

V januári na lyžiach!

Rok sa s rokom stretol a platilo to aj pre každoročné lyžiarske kurzy, ktoré v poslednom januárovom týždni absolvovali prváci a siedmaci. Najmladších lyžiarov spolu s tr. učiteľkami a inštruktormi ste mohli stretnúť na svahoch známeho strediska na Jahodnej. Rezort a svahy Levočskej doliny spoznávali na lyžiach siedmaci, ktorých sprevádzali p. kaplán Paľko, tr. učiteľky a p. uč. Drimák, vedúci výpravy. Domov sa vrátili s peknými športovými a triednymi zážitkami. Pane, ďakujeme za sprevádzanie a ochranu na cestách, svahoch počas lyžiarskych dní...

Čítajte viac

 

Na súťaži Prezentácia na PC

Celomestská súťaž Škola plná talentov mala 24. januára svoje ďalšie kolo v prezentovaní zručností na PC. Začiatočné nápady sa tvorivej partii - Natálke, Tomášovi, Mimke, Matúšovi, Sebovi, Laure a Adamovi premenili na tvorivé dielko o športových talentoch v škole. Výherné miesta sa im neušli, ale nové zručnosti, skúsenosti a kamarátstvo im ostane navždy. Názov prezentácie? "Keď sa nudíš, nie si to ty! Začni športovať!" Čo vy na to? Pridáte sa k športovaniu?

Čítajte viac

 

Srdce pre chudobných od OZ Maják nádeje

Novoročné stretnutie priaznivcov a spolupracovníkov OZ, ktoré sa konalo 16. januára na pôde Teologickej fakulty v Košiciach, bolo aj oslavou 10. výročia jeho založenia. Práve toľko rokov sa službou zbierky suchých potravín pri školských sv. omšiach, vianočnými zbierkami a darčekmi zapájame do pomoci a služby núdznym aj my v škole. Pri tejto príležitosti získalo spoločenstvo školy ocenenie v kategórii ZŠ pod krásnym názvom SRDCE PRE CHUDOBNÝCH. Ďakujeme žiakom, rodičom žiakov, pedagógom a všetkým, ktorí sa v modlitbe, pomoci a službe ľuďom a deťom v núdzi spájame v nekonečnej vlne dobra a nádeje...

Čítajte viac

 

Výsledky Testovania 5 2019

V národnom testovaní žiakov 5. ročníka dosiahli piataci našej školy 80,75% úspešnosť z matematiky, čo predstavuje o 17,35% vyššiu úspešnosť, ako je priemerná v SR (63,4%). Zo slovenského jazyka a literatúry národný priemer bol 64,8% a výsledok našej školy bol 81,4%, t.j. o 16,6% vyšší. Kompletné výsledkové listiny škôl a jednotlivých žiakov prinesieme v druhej polovici januára 2020.

Čítajte viac

 

Športovcom a turnajom zdar!

Chlapci si ešte môžu zaspomínať na Adventný florbalový turnaj, v ktorom sa v decembri stretli jednotlivé triedy medzi sebou v rámci ročníkov. Po vianočných prázdninách sa na Novoročný turnaj vo vybíjanej tešili dievčatá, ktoré sa rovnako stretli v medzitriednych ročníkových zápasoch. Hlavnú réžiu nad turnajmi prevzali vyučujúci telesnej výchovy a pomocnú ruku pridali aj najstarší žiaci. Víťazné poháre už zdobia police tried, no víťazmi sú všetci športovci a športovkyne, ich férová hra a super atmosféra!

Čítajte viac

 

V novom kalendárnom roku 2020

Školské brány sa po vianočných sviatkoch a prázdninách opäť otvorili 8. januára. V ten deň nás v triedach navštívila kolednícka družina na čele s p. kaplánom Paľkom, ktorý nám posvätil triedne príbytky a školské priestory. Školou sa niesli krásne melódie a spevy kolied. Na začiatku školského dňa sa nám prihovorila aj p. riaditeľka. V triedach ešte panovala príjemná sviatočná atmosféra, započuť ste mohli aj spomienky na zimné výlety a zážitky. Pane, zverujeme Ti dni nového roka...

Čítajte viac

 

ŠKOLSKÁ BURZA sa vydarila!

...spoločenské hry, puzzle, vianočné dekorácie z triednych dielní. To bola náplň 2. ročníka ŠKOLSKEJ BURZY, ktorá v závere decembra v škole potešila mladších aj starších obchodníkov. V priestoroch malej telocvične ich čakali redaktorky a všetko, čo do burzy počas zberného týždňa doniesli a vyrobili. Samozrejme, nemohol chýbať ani predaj novej Ratolesti. Kúpenou vecou potešili seba i príbuzných, obdarovaných!

Čítajte viac

 

V poslednom kalendárnom dni v škole

Kalendárny rok 2019 sme v škole zakončili Dňom triedneho učiteľa, počas ktorého sa konali triedne besiedky, aktivity, spoločné hry i spomínania na zaujímavé okamihy z triedneho i školského života. Spoločne v ročníku sa do školskej kaplnky prišli triedy zamyslieť nad konaním dobra a BLAHOSLAVENSTVAMI - cestami do neba. Krásna adventná aktivita mala bodku v podobe malej drevenej lyžice, ktorú si každý odniesol ako symbol dobra. "Nie iba na kŕmenie seba, ale na pomoc a službu iným...nakŕmiť a pomáhať iným." Vďaka Ježiško, že prichádzaš medzi nás...

Čítajte viac

 

Sklenený Centruško opäť došiel k nám

Ako nás našiel? Jednoducho, odborná porota v súťaži školských časopisov rozhodla, že naša Ratolesť získala spomedzi košických časopisov ZŠ pekné 1. MIESTO. Redaktorky si 16. decembra spolu s p.uč. Ferkovou prevzali ocenenie nazývané SKLENENÝ CENTRUŠKO v CVČ Domino. Po kultúrnom programe sa ešte redakcie stretli s členmi poroty na konzultáciách. Blahoželáme redakcii a čitateľom ďakujeme za záujem a podporu!

Čítajte viac

 

Darček a vianočná nálada v 1.C triede

Deťom z tejto triedy sa podarila úžasná vec. Už 13. decembra ich rodičia a blízki odchádzali zo školy v príjemnej vianočnej nálade a nikam sa neponáhľali. Vôbec neboli nervózni z vianočných nákupov. Prostredníctvom scénky s názvom Darček poslali deti odkaz pre všetkých - nič nepotrebujeme viac než lásku - hoci len malý kúsok. A tú môžeme potom darovať a darovať....

Čítajte viac

 

Príbeh hudby o Vianociach v Štátnej filharmónii

Obľúbené Vianočné koncerty v košickom Dome umenia si zo svojich školských čias pamätajú ešte aj naši učitelia. Spolu so svojimi žiakmi si krásne vianočné melódie, známe i menej známe, nanovo vychutnali 12. decembra na ponúkanom VIANOČNOM KONCERTE. Originálny hudobno-slovný projekt v réžii Gabriela Rovňáka predstavil veľký symfonický orchester, ale aj detský zbor Opery Štátneho divadla v Košiciach a svojich sólistov. Bol to krásny umelecký zážitok!

Čítajte viac

 

Zo zápiskov Anny Frankovej

...vzniklo experimentálne tanečné divadlo pod názvom DENNÍK ANNY FRANKOVEJ, ktoré už tretí rok uvádza Malá scéna Štátneho divadla v Košiciach. Jeho decembrové predstavenie navštívilo takmer štyridsať deviatakov spolu s tr. učiteľkami. V hlavnej postave sa v ten večer predstavila košická herečka Alena Ďuránová. Mnohí z nich už po knihe siahli a historickému obdobiu 2. svetovej vojny sa venujú aj na dejepise. Spojenie hudby, pohybu, tanca, silných obrazov a výstupov však zasiahlo každého z nich. Na literatúre sa ešte veľa zdieľali a rozprávali, aby sa hrôzy minulosti už nikdy nezopakovali a svet si strážil mier!

Čítajte viac

 

Vianočná ruština

Ako upiecť voňavé vianočné medovníčky po rusky? To sa môžete opýtať, keď zájdete k ruštinárom do 8.C triedy, ktorí spolu s p.uč. Ferkovou zažili vyučovaciu hodinu v školskej kuchynke. Naživo si v ruštine zopakovali potrebné suroviny a celý pracovný postup aj prakticky urobili - cesto vyvaľkali, vykrajovali formičkami a piekli, piekli, kým nedopiekli.Ponúkli ich aj čitateľom Ratolesti, ktorí ich dostali ako darček. Rýchlo sa minuli, o rok si vianočné pečenie určite zopakujú!

Čítajte viac

 

Vianočná besiedka v 4. C

Za siedmimi horami a siedmimi dolinami, kde sa voda sypala a piesok sa lial. Takto sa väčšinou začínajú rozprávky a jedna s názvom Vianočná sa začala aj u nás. V 10. oddelení ŠKD sme 12. decembra privítali svojich rodičov a vianočným programom spríjemnili chvíle Adventu. Počas besiedky anjelici dokázali, že dobro a láska sa z ľudských sŕdc ešte nevytratilo. Chlapci nám v poézii pripomenuli rodinné tradície, zvyky slovenských Vianoc a porozprávali o svojich želaniach. Dievčence dynamickým tancom všetkých potešili a ruky hostí roztlieskali. Posedenie sme zakončili spievaním vianočných kolied a ochutnávkou vianočných perníkov.

Čítajte viac

 

ŠPORTOVÝ december

Taký bol najmä pre chlapcov, ale ani na dievčatá sme nezabudli! To nám verte! Presne 12. decembra už od skorého rána cestovalo do Bardejova družstvo ôsmakov, futbalistov, na Arcidiecézny futbalový turnaj. Spomedzi siedmich tímov sa im darilo veľmi dobre. Umiestnili sa na peknom 4. mieste. Športová súťaž v ten istý deň čakala aj na deviatakov, florbalistov. Dopoludnia mali ešte hudobný zážitok na Vianočnom koncerte a po chutnom obede v škole sa spolu s p. uč. Drimákom vybrali na Fresh Školskú športovú ligu vo florbale. Hrali, súťažili, bojovali a z finálového zápasu vyšli ako víťazi. Gratulujeme všetkým športovcom!

Čítajte viac

 

Redaktorky na stope VIANOC

Tak si nazvali dievčatá jedno utorkové popoludnie v decembri, kedy navštívili známe VIANOČNÉ TRHY. Chýbať nemohol teplý čaj a chutný langoš. Malé darčeky našli v stánkoch hand made a prechádzku Hlavnou ulicou zakončili až pri nástupe na električku či autobus, ktorý ich odviezol domov. Námety na písanie načerpali a v novom kalendárnom roku sa redakčná rada Ratolesti opäť pustí do práce!

Čítajte viac

 

Tmavomodrý svet - kúsok svetla do tmy

Decembrový benefičný koncert s hore spomínaným názvom vnáša radosť, zážitky, lásku, priateľstvo, podporu a povzbudenie slabozrakým a nevidiacim deťom a mládeži a rovnako aj odstraňuje bariéry medzi nimi a vidiacimi rovesníkmi. Už niekoľko rokov sa v krásnom programe predstavuje aj náš školský zbor Ratolesť, a tak tomu bolo aj v 10. decembra v Kulturparku v Košiciach. Nové priateľstvá, noví hostia v programe...tradícia každoročná nech spája ďalších ľudí dobrej vôle.

Čítajte viac

 

Prišiel k nám Mikuláš

Mikuláš zavítal, presne v deň svojho sviatku, aj k nám do školy. Prišiel aj so sprievodom a krásnym spevom. Navštívil každú triedu, odovzdal posolstvo a, samozrejme, obdaroval malých aj veľkých. Ďakujeme, sv. Mikuláš, za tvoju štedrosť!

Čítajte viac

 

Pomáhať sa oplatí

Radosť z toho, že môžeme pomôcť, je úžasná. Opäť pomohli mnohí rodinám v núdzi z Majáka nádeje. Odovzdali sme im suché potraviny, ktoré sa vyzbierali počas sv. omší ako obetné dary. Ďakujeme!

Čítajte viac

 

Prvý adventný večer

Školský zbor Ratolesť, pod vedením pani učiteľky Bačinskej a pani učiteľky Buntovej, prijal pozvanie zaspievať na Benefičnom koncerte pre rodiny v núdzi. Na Prvú adventnú nedeľu v Kostole sv. Antona Paduánskeho zneli krásne spevy a tóny melódií, ktoré spríjemnili adventný večer všetkým, ktorí prijali pozvanie.

Čítajte viac

 

ADVENT 2019

Tohtoročný adventný čas v škole spájali kľúčové slová BLAHOSLAVENÍ a BLAHOSLAVENSTVÁ. K nim patrili aj zaujímavé aktivity pre žiakov, učiteľov i rodiny. Adventný kalendár s úlohami, poslaním i prekonaním seba samého nás viedol k cieľu, že BLAHOSLAVENÍ sú ŠŤASTNÍ. Pán kaplán Paľko sa v kázňach počas školských sv. omší zameriaval na tému BLAHOSLAVENSTVÁ sú RECEPTOM DO NEBA. K Adventu v škole patril aj DARČEK PRE RODINU v ťažkých životných situáciách. Boli v ňom zabalené naše modlitby, pôsty, almužny pre konkrétne rodiny, ktorým darčeky chystali triedne spoločenstvá. Táto aktivita vznikla v spolupráci s OZ Maják nádeje. Boh bol tak blízko nás...

Čítajte viac

 

Pred Adventom v školskej kaplnke

Poslednú novembrovú štvrtkovú rannú sv. omšu našu kaplnku ozdobili ADVENTNÉ VENCE a SVIEČKY, ktoré p. kaplán Paľko posvätil. S radosťou si ich potom odniesli mladší aj starší žiaci do svojich tried. Jeden, ručne vitý, ostal v školskej kaplnke a jeho sviece nás budú viesť Adventom spolu so sviecami v triedach, doma a v našich srdciach...

Čítajte viac

 

TESTOVANIE 5 už máme za sebou

Presnejšie piataci a piatačky, ktorí sa 20. novembra pridali k piatakom z celého Slovenska a otestovali si vedomosti a čitateľské zručnosti z matematiky a zo slovenského jazyka a literatúry. Testy a odpoveďové hárky sú už vyplnené, a tak smelo, milí piataci, do ďalších školských dní. Všetci sme na vás v modlitbách mysleli!

Čítajte viac

 

Sv. Alžbeta - patrónka mesta Košice

"Vošli sme do tmavej miestnosti a v nej bol príjemný pokoj. Nevedela som, čo od toho očakávať, kde som a prečo tam som. Keď sa rozsvietilo svetlo, videla som pódium. Potešila som sa, mám rada divadlo. Vychutnávala som si to a predstavovala, že tam hrám ja. Cítila som sa ako v období, kedy patrónka mesta naozaj žila. O Alžbete som sa dozvedela niečo viac aj prostredníctvom hier, ktoré si pre nás študenti z UPJŠ pripravili. Bolo zaujímavé stať sa chorým, remeselníkom aj vymyslieť vlastnosť, ktorá by nemala chýbať mestu. Z tohto malého výletíku do mesta sme si všetci v 7.A zobrali veľa nových zážitkov a vedomostí."

Čítajte viac

 

Godzone sa zastavil aj u nás

Evanjelizačné turné projektu Godzone, generácie, ktorá hlása Evanjelium a šíri Božie kráľovstvo, sa od 18. novembra konalo v piatich slovenských mestách. Aktuálnu myšlienku - IDE O VIAC - prišli v závere vyučovania predstaviť v krátkom programe hudby, piesní, svedectiev zo života aj našim ôsmakom a deviatakom. "O čo ide?" Ide o viac ako logo, značky, marketing, projekty. Preto je logo prečiarknuté. Ide o Ježiša, vzťah so živým Bohom.

Čítajte viac

 

Ratolesť zabodovala v Žiline

Celoslovenská súťaž školských časopisov PRO SLAVIS 2019 pozná víťazov v jednotlivých kategóriách. Bronzová priečka patrí našej Ratolesti a celému redakčnému tímu. Milí redaktori, šírte zaujímavosti zo života školy aj naďalej. Gratulujeme!

Čítajte viac

 

Na stretnutí so svätými

Stretnutie so svätými zažili naši siedmaci počas druhého novembrového týždňa spolu s pani učiteľkami triednymi, pani učiteľkou Jurašekovou a pánom kaplánom Paľkom v Kostole sv. Jozefa v Prešove. Františkáni tam majú vzácnu zbierku vyše 450 relikvií svätých a blahoslavených, ktorú každý rok dopĺňajú. Bolo to zaujímavé a podnetné predpoludnie. Svätí a blahoslavení priatelia v nebi, orodujte za nás!

Čítajte viac

 

Na ATaku po roku

Zatiaľ posledné predstavenie Tanečného divadla ATak prišlo do mesta v rámci Festivalu sakrálneho umenia, ktorý každoročne patrí k novembru. Divadelný projekt, tak ho uvádzajú členovia divadla,pod názvom AGNUS DEI videli v Historickej radnici žiaci ôsmeho a deviateho ročníka. Obraz stotníka pod krížom, v podaní Paľka Danka, ktorý sa veľmi netradične stretá s Ježišom, bol veľmi silný. Tanečné divadlo nám prinieslo zaujímavý umelecký i duchovný zážitok!

Čítajte viac

 

Duchovné cvičenia pedagógov ako MISIA RADOSTI

Exercičný dom sv. Ignáca v Prešove sa v dňoch 7. - 9. novembra stal pre učiteľov a vychovávateľov školy miestom modlitby, rozhovorov, ticha a meditácií s ústrednou témou Misia radosti. Duchovným sprievodcom bol páter Juraj Pigula, prior augustiánskej komunity v talianskom Viterbe. Predstavil nám identitu misionára a reflexie k jednotlivým Blahoslavenstvám. Pri záverečnej Adorácii boli pedagógovia požehnaní a vyslaní ako misionári radosti do rodín, práce a sveta okolo. Pane, vďaka za tieto dni a nech sa misia radosti šíri ďalej a ďalej...

Čítajte viac

 

Olympionici si zasúťažili v materinskom jazyku

Možno ste ani netušili, že olympiáda sa môže týkať aj slovenského jazyka a literatúry. Presne takú 24. októbra úspešne zvládli 10 žiaci spomedzi ôsmakov a deviatakov. V písomnej časti ich čakal test a úprava textu a v ústnej časti rečnícky prejav na vybranú tému. Komisia zložená z vyučujúcich slovenčiny to nemala ľahké a body v tabuľke určili poradie olympionikov, ktorí získali pekné vecné ceny, diplomy a ďalšie jazykové zručnosti.

Čítajte viac

 

Sme radi, že sa vidíme!

Toto zvolanie je pre nás v tomto šk. roku veľmi výstižné a dôležité. Nesie v sebe posolstvo, že sa v škole radi stretávame, spoznávame, pomáhame a vytvárame jednu veľkú školskú rodinu. Skúste si povedať hocikedy počas dňa: " Som rád - rada, že ťa vidím!" a uveríte tomuto posolstvu lásky. A keď prídu chvíle ťažšie, nikto z nás tu nie je sám. Preto SME RADI, ŽE SA VIDÍME!

Čítajte viac

 

Jeseň v škole? Na výstavke PLODY ZEME

Posledné októbrové dni v škole sme sa potešili úrodou záhrad i polí a to na výstavke, ktorej nápad sa zrodil v redakčnej rade Ratolesti. Redaktorky a deviatačky, ktoré sa k nim pridali, aranžovali a do jesene obliekli ešte aj strašiaka z poľa. Priestor spojovacej chodby smerom do jedálne sa zmenil na jesennú záhradu, do ktorej z ŠKD prileteli aj papierové šarkany a pestré dekorácie. Výstavku sme otvorili 24. októbra rannou sv. omšou, ktorá bola poďakovaním za tohtoročnú úrodu a plody zeme. Spoločné dielo sa stalo prejavom vďaky, uznania práce a námahy našich rodičov, babičiek a dedkov.

Čítajte viac

 

Na súťaži - "Strašiak v poli"

Nebojte sa! "Strašiak v poli" to bol názov súťaže, ktorej sa zúčastnili deti zo 4.A pod vedením p. vychovávateľky Fabíkovej. Jedno krásne popoludnie si deti priniesli do CVČ na Popradskej ul. v Košiciach materiál na výrobu strašiaka.Deti začali kvízom, ktorý zistil ich znalosti z prírodovedy a potom sa to začalo - vyrábanie strašiaka. Deti sa veľmi snažili a za to získali pekné 2.miesto. Blahoželáme!

Čítajte viac

 

Októbrová vlna pomoci a nádeje

Bola poriadne dlhá a najmä bohatá vďaka všetkým darcom a podporovateľom dobrých diel. Presne 542 kusov vyzbieraných ponožiek sa vďaka vincentkám dostane v zimnom čase k ľuďom bez domova. Darovaných 120 ruženčekov od vás poteší košických väzňov pri modlitbe sv. ruženca. Nápady vyšli zo Žiackej školskej rady a všetkým sa hneď zapáčili. Suché potraviny a drogéria, obetné dary pri školských sv. omšiach, už cestovali do OZ Maják nádeje a odtiaľ už do rodín a k deťom v neľahkých životných podmienkach. Pane, veríme, že vlna pomoci nemá svoj koniec a pripojí sa k nej vždy viac a viac ľudí dobrej vôle! Prečítajte si aj ďakovný list, ktorý nám napísali s. vincentky.

Čítajte viac

 

Teplákový deň sa nám páčil

Áno, čítate dobre, Žiacka školská rada pokračuje v tradícií netradičných dní aj v tomto školskom roku. A posledný októbrový pondelok vyhlásila TEPLÁKOVÝ DEŇ. Škola je naším druhým domovom, tak sme sa aj tak obliekli. Spolu s tričkom alebo košeľou nám bolo pohodlne a školské vyučovanie sa mohlo začať. Už teraz sme zvedaví na ďalšiu výzvu!

Čítajte viac

 

V októbri spoločne v modlitbe sv. ruženca

V októbrovom mesiaci sme sa každé stredajšie ráno spájali v tajomstvách a modlitbe sv. ruženca s našou Nebeskou Matkou. Postupne sa v duchovnej službe striedali triedne spoločenstvá jednotlivých ročníkov I. a II. stupňa. K odkazu sv. Pátra Pia sme sa 18.októbra pripojili aj celoškolskou modlitbou Milión detí sa modlí ruženec. Zdravas, Mária...

Čítajte viac

 

Minimaratónci, ste víťazi!

A patrí vám naša gratulácia a uznanie, že ste sa 6. októbra postavili na štart MINIMARATÓNU a po zvládnutí 4,2 km úspešne dobehli do cieľa. Už 96. ročník známeho Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach privítal vo veternom počasí vyše 14 000 bežcov z celého sveta. Medzi nimi aj bežcov, bežkyne spomedzi našich mladších aj starších žiakov a tiež aj statočných rodičov žiakov, ktorí ich nielen sprevádzali, ale aktívne a húževnato súťažili a zvládli víťazný cieľ. Všetkým gratulujeme a o rok pozývame ďalších bežcov a fanúšikov! Športu a behu zdar!

Čítajte viac

 

Pridali sme sa k miliónom detí sveta

A bolo to presne o deviatej hodine ráno - 18. októbra. Pridali sme sa k odkazu sv. Pátra Pia a modlitbe detí za jednotu a pokoj vo svete. Cez školský rozhlas sa do tried dostala modlitba sv. ruženca, ktorú viedol p. kaplán Paľko a zástupcovia z každej triedy. Jemnejšie i silnejšie hlasy, mladšie aj staršie sa spojili so všetkými žiakmi a učiteľmi, ktorí sa modlili vo svojich triedach. Pane, veríme, že keď sa milión detí modlí svätý ruženec, svet sa zmení...

Čítajte viac

 

Siedmaci už vedia, prečo je soľ vzácna

Na začiatku októbra žiaci siedmeho ročníka navštívili expozíciu Slovenského technického múzea „Dejiny ťažby a výroby soli v Solivare“ v Prešove. Na tejto netradičnej hodine chémie sa naučili, ako ľudia v minulosti získavali soľ na domáce použitie. Sprevádzali ich triedne učiteľky a s. Zuzana, vedúca exkurzie. Všetci exkurziu zvládli aj napriek daždivému počasiu, lebo ako niekto poznamenal: „Na rozdiel od soli sa vo vode nerozpúšťame.“ A čo ich najviac zaujalo? Čítajte viac...

Čítajte viac

 

Pod Tatrami redaktori na stope

Nadpis tejto správy znie ako z detektívky, ale o pátranie naozaj išlo. Posledný septembrový deň sa redakcia školského časopisu Ratolesť rýchlikom presunula do Podtatranskej knižnice v Poprade. Tam sa konalo vyhodnotenie už 5.ročníka súťaže školských časopisov Prešovského a Košického kraja pod názvom Podtatranský školák. Porota mala ťažké pátranie medzi veľkým počtom súťažiacich časopisov. Aj keď sa medzi rebríček prvých troch miest náš časopis nedostal, cenné rady i slová uznania potešili a povzbudili redaktorky. Tie ešte stihli vypátrať, že Tatry zo stanice sú rovnako krásne a vrchy hôr už boli biele. Pozor, pátranie pokračuje aj v škole!

Čítajte viac

 

Zbierame papier, viečka aj suché potraviny...

Milí žiaci, opäť vás povzbudzujeme k aktivitám a pomoci ľuďom i prírode pri všetkých zbierkach počas celého roka - suché potraviny, drogéria a školské pomôcky ako obetné dary pri sv. omšiach, pomoc misiám doma i vo svete, zber SABI viečok, papiera. Ďakujeme aj rodičom za pomoc a podporu!

Čítajte viac

 

Školská knižnica pozýva nielen čitateľov!

Áno, dobre čítate nový nadpis a ešte lepšie sa vám bude čítať v útulných priestoroch školskej knižnice, pobočky Knižnice pre mládež mesta Košice. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry sa tam pri zaujímavých aktivitách a spoznávaní lit. žánrov postupne striedajú triedy I. aj II. stupňa. Všetky ďalšie informácie, najmä o čitateľských preukazoch, vám rada povie p. knihovníčka. Otváracie hodiny...čítajte viac.

Čítajte viac

 

Ústavný súd Slovenskej republiky otvoril svoje brány

V posledný septembrový piatok 8. B spolu s pani učiteľkou Paraličovou, svojou triednou, a s pani asistentkou Hirkovou si pozreli priestory Ústavného súdu Slovenskej republiky. Bol Deň otvorených dverí pre verejnosť a s ním spojený aj sprievodný program. Naši ôsmaci mali možnosť vidieť nielen vonkajší areál, ale i pojednávaciu miestnosť, zapojiť sa do súťaží a pozrieť si aj zaujímavý program v podaní žiakov a študentov. Naša škola sa zapojila aj do literárnej súťaže „Keby som bol sudcom ústavného súdu..." a výtvarnej „Na váhach spravodlivosti". Bolo to zaujímavé a poučné predpoludnie.

Čítajte viac

 

Národný pochod za život

Nedeľa – 22. september 2019 – Bratislava – 15.00-17.30 hod. Všetky tieto kľúčové informácie spájalo jedno slovo ÁNO...ochrane každého ľudského života od počatia až po prirodzenú smrť. Aj my sme sa pripojili k NÁRODNÉMU POCHODU ZA ŽIVOT a v modlitbe spoločne vytvárame veľkú rodinu, ktorá hovorí ÁNO pre RODINU, ÁNO za ŽIVOT!

Čítajte viac

 

Dochádzka a čipovanie po novom!

Pozor, pozor, upozorňujeme všetkých žiakov, aby si už doma pripravili a najmä nezabudli každý školský deň so sebou vziať ČIP zo školskej jedálne, ktorým sa pri vstupe do školy bude zaznamenávať dochádzka každého žiaka. Do školskej tašky k chutnej desiate už patrí aj školský čip!

Čítajte viac

 

Pri ŠKOLSKEJ MOZAIKE

Milí rodičia, žiaci, priatelia školy, srdečne vám ďakujeme, že ste prijali naše pozvanie a spoločne sme mohli pri rannej sv. omši 12. septembra povedať spoločné ÁNO za život. V tento deň d.o. Dušan Škurla a p.kaplán Paľko požehnali MOZAIKU, symbol života a povzbudenia v ochrane života od počatia až po prirodzenú smrť. Medzi vzácnymi hosťami bola aj p. výtvarníčka Andrea Čepišáková, autorka projektu a jej mladí umelci spomedzi žiakov, ktorí MOZAIKU pomáhali tvoriť. Školskú mozaiku môžete vidieť a zastaviť sa pri nej na konci prechodovej chodby, smerom do školskej jedálne. Chválim Ťa, Pane, že si ma utvoril tak zázračne (Žalm 139,14)...

Čítajte viac

 

Nové zvonenie a začiatok školských sv. omší

V novom šk. roku 2019/2020 sa upravuje časový harmonogram zvonenia i školských prestávok. Súčasne sa upravuje aj čas školských sv. omší vždy v utorok a vo štvrtok - so začiatkom o 7.2O hod. v školskej kaplnke. Ďakujeme za porozumenie!

Čítajte viac

 

Pozor, triednické hodiny v rozvrhu hodín!

Dôležitý oznam v úvode šk. roka sa týka rozvrhu hodín žiakov II. stupňa a časového rozvrhu pre triednické hodiny a záležitosti, ktoré budú v pondelok, po školskom obede, v čase od 13.30 do 14.00hod. v kmeňovej triede. Nezabudnite na túto informáciu, milí žiaci, najmä pri plánovaní záujmových krúžkov a iných popoludňajších aktivít. Ďakujeme za porozumenie!

Čítajte viac

 

Vstúpili sme do nového šk. roka 2019/2020

Druhý septembrový deň otvoril aj brány našej školy. Ešte skôr to boli brány farského Kostola sv. Gorazda a spoločníkov, kde sme slávili sv. omšu pod vedením Mons. Juraja Kamasa, šk. kaplána Paľka a pozvaných duchovných otcov. V homílií nám zaslal výzvu i prosbu otvárať nielen strany učebníc, ale aj a najmä strany Svätého Písma, knihy kníh, učebnice učebníc. V novom šk. roku nás v príhovore pozdravila a povzbudila aj p. riaditeľka. Cesta do školy bola ešte plná prázdninových zážitkov a dojmov. Pane, zverujeme Ti dni, udalosti, stretnutia nového šk. roka...

Čítajte viac